Podrška tekstilcima sa Šri Lanke

05. ožu 2024.

Oko 300 članova Sindikata radnika slobodnih trgovinskih zona i općih usluga (FTZ & GSEU) iz tvornice Sumithra Hasalaka u Colombu, glavnom gradu Šri Lanke, u štrajku je od subote, 10. veljače 2024.

Nakon što je Uprava tvornice fizički napala i pokušala spriječiti članove sindikata da se sastanu i raspravljaju o njihovom preniskom prijedlogu povećanja plaće, radnicima nije preostalo ništa drugo osim pokrenuti industrijsku akciju. Prijedlog Uprave za plaću u 2024. bio je daleko ispod plaća ostalih tekstilnih tvornica u okolici, nije bio ni blizu dovoljan da nadoknadi izostanak povećanja plaće u 2023., a uz sve to, Uprava je nastojala nepravedno isključiti neke radnike iz povećanja plaća i isplate bonusa.

Radnici tvornice Sumithra Hasalaka proizvode odjeću za međunarodne modne brendove, npr. za Asdu, Dillard's i Superdry. Tvornica je dio grupacije Sumithra, koja posjeduje još tri tvornice u Colombu, a cijela grupacija proizvodi za još neke marke, uključujući Dunne’s Stores, Huckberry, J&N Herz Ltd, Marks & Spencers, Prana i Tom Tailor. Unatoč katastrofalnom povećanju troškova života za radnike, Sumithra grupacija nije povećavala plaće, nego je pokazala neprijateljstvo prema sindikalnom organiziranju u svojim tvornicama.

Uprava tvornice na legalni je štrajk odgovorila fizičkim napadima, zastrašivanjem i taktikama razbijanja sindikata. Nije dozvolila radnicima u štrajku da koriste službeni prijevoz koji im je potreban da dođu na radno mjesto, maltretirala je članove obitelji da razbiju štrajk, pokušala je prisiliti članove sindikata da potpišu pisma o iščlanjenju iz sindikata, koristila je fizičko nasilje, podnijela neosnovane prijave policiji protiv čelnika sindikata i prijetila radnicima da će njihova radna mjesta smatrati upražnjenima i da će im biti uskraćeni bonusi ako se ne vrate na posao.

Anton Marcus, tajnik Sindikata radnika slobodnih trgovinskih zona i općih usluga, rekao je: „Radnici u Šri Lanki bore se za preživljavanje uz niske plaće nakon godina financijske krize i inflacije. U ovom trenutku trebaju moć svojih sindikata za pregovore više nego ikad. Neprihvatljivo je da su radnici tvornice Sumithra Hasalaka izloženi uznemiravanju, zastrašivanju, pa čak i nasilju, samo zato što su se zauzeli za svoja prava.“

Sloboda udruživanja osnovno je ljudsko pravo. Clean Clothes kampanja, i Novi sindikat kao njezin član, stoga pozivaju Upravu Sumithra grupe:

• da odmah zaustavi svaki pokušaj represije, zastrašivanja i razbijanja sindikata protiv sindikalnih vođa i članova sindikata FTZ & GSEU
  • da povuće prijetnje da će se radna mjesta radnika u štrajku smatrati upražnjenima i da će im se oduzeti bonusi
  • da sva pisma o iščlanjenju iz sindikata koja su radnici bili prisiljeni potpisati proglasi  ništavnim i nevažećim
  • da povuće sve prijave vlastima protiv sindikalnih čelnika sindikata FTZ & GSEU
  • da isplati plaće radnicima za vrijeme trajanja štrajka, zbog provociranja i maltretiranja radnika koje je provodila Uprava tvornice
  • da se u dobroj vjeri vrati za pregovarački stol sa sindikatom FTZ & GSEU, kako bi se postigao dogovor o pravednim plaćama

Podrška tekstilnim radnicima tvornice Sumithra Hasalaka!