Održan sastanak pirotehničara i predstojnika Vlade: novi sastanak nakon ljetne stanke

05. kol 2020.

Popuniti rupu nastalu u dinamici razminiranja, vratiti pirotehničare koji su dobili otkaze, popuniti planove razminiranja za iduću godinu, riješiti pitanje zaštićene mirovine pirotehničara i početi rješavati pitanje izlazne strategije – to su naši zahtjevi o kojima se razgovaralo na jučerašnjem sastanku u Vladi. Novi sastanak dogovoren je nakon ljetne stanke.

Zbog manje posla u sektoru razminiranja otkaz je od početka godine dobilo 58 pirotehničara, a većina poslodavaca najavila je dodatna otpuštanja, jer zbog loše organizacije posla nema dovoljno za sve. Na sastanku u Ministarstvu unutarnjih poslova održanom 21. 7. razgovarali smo s pomoćnikom ministra za civilnu zaštitu Damirom Trutom i Nevenom Karas, koordinatorom za poslove civilne zaštite. Tada smo upozorili na aktualne probleme u sektoru razminiranja i zatražili aktivno uključivanje ministarstva radi osiguravanja dinamike poslova u djelatnosti, a time i zadržavanja radnih mjesta.

Pomoćnik ministra obećao je da će do kraja kolovoza 2020. sazvati sastanak s poslodavcima i sindikatima na istu temu, no, budući da nismo bili zadovoljni dinamikom rješavanja problema, za pomoć smo se obratili svim većim Klubovima zastupnika u Saboru. Od nikoga nismo dobili odgovor, stoga smo jučer, 4. 8. zajedno s pirotehničarima došli na Markov trg zatražiti da nas netko primi na sastanak.

„Do sada je otpušteno već 58 pirotehničara, a njihovim odlaskom iz sustava prijeti njegovo narušavanje, jer je plan rađen na bazi od 546 pirotehničara koliko ih je bilo prije otkaza. Poslodavci će ih vjerojatno ponovno zvati kad bude posla, no dio njih je već trajno izgubljen jer ljudi moraju od nečega živjeti. Drugi problemi u sektoru razminiranja su pitanje izlazne strategije, odnosno mirovine pirotehničara i zbrinjavanja ljudi koji po završetku razminiranja neće imati uvjete za mirovinu. Danas pirotehničari primaju mirovinu po 3-3 i pol tisuće kuna mirovine. Mi tražimo zaštićenu mirovinu od barem 5000 kn. Treba vidjeti i gdje se može rasporediti mlađe radnike, mi mislimo da su oni sposobni za civilnu zaštitu, vojsku, policiju“, rekao je Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata, na presici održanoj ispred zgrade Vlade jučer u 11 sati.

Otkazi su uzrokovani lošom organizacijom posla – za 2020. je bilo predviđeno oko 51 milijun kvadrata koje treba razminirati, a trenutno se barata brojkom od 32 milijuna. Rupa od 19 milijuna kvadrata nastala je zbog razminiranja projekta Velebit predviđenog za 2020., ali ipak obavljenog 2019. Drugi razlog nastanka rupe je odugovlačenje projekta razminiranja šuma oko Karlovca koji još nije odobren.

„Netko je pogriješio, nitko ne želi preuzeti odgovornost, ali nikom ništa, ništa se neće dogoditi u sustavu osim što će pirotehničari dobiti otkaze. MUP može ubrzati proceduru oko odobrenja projekta šuma oko Karlovca, i može sindikat uključiti u planiranje rasporeda za naredne godine. Ukupno je preostalo oko 160 milijuna kvadrata, a kad bi se razminiralo 40 milijuna godišnje, poslodavci bi mogli zadržati sve radnike. Mislimo da je to najbolje rješenje“, objašnjava Iveković.

Nakon sastanka u Vladi Iveković i pirotehničari izvjestili su da su primljeni kod predstojnika Ureda predsjednika Vlade Zvonimira Frka-Petešić. On je rekao da je nezgodan dan za sastanak jer su svi već u Kninu, a Vlada je od sutra na godišnjem. Ipak, obećao je da će već danas razgovarati s Damirom Trutom da se s aktivnostima usmjerenim prema rješavanju problema počne odmah i da se do povratka Vlade s godišnjeg pripremi kvalitetan sastanak na kojemu će se razgovarati o navedenim problemima u razminiranju.

„Popuniti rupu nastalu u poslovanju ove godine ubrzanjem odobrenja projekta ili na neki drugi način, vratiti pirotehničare koji su sada na burzi, popuniti planove razminiranja za iduću godinu, riješiti pitanje zaštićene mirovine pirotehničara i početi rješavati pitanje izlazne strategije – to su naši zahtjevi. Ako Vlada neće početi rješavati problem, pirotehničari će morati biti spremni doći u većem broju na Markov trg. Za razminiranje ostaje 160 milijuna težih kvadrata, u područjima u koje ne može ići stroj, nego moraju radnici, stoga je vrlo bitno očuvati kapacitete i  zadržati pirotehničare koje imamo“, zaključuje Iveković.