Najava: Koja je prava cijena naše odjeće?
“Ovaj proizvod se zaljubio u tebe, daj mu priliku!”, “Uhvati proizvode na sniženju do čak 50 posto!”, “Pripremi se za sunčane ljetne dane s 15 posto popusta na ljetne stilove” - svakodnevno nas mame ovakvi i slični oglasi na raznoraznim aplikacijama za prodaju odjeće ili newsletterima modnih brendova na koje smo se pretplatili kako bismo uhvatili robu na sniženju.
Zbog takvih oglasa i konstantnih, velikih rasprodaja poput Crnog petka, čini nam se kao da se cijena odjeće može snižavati unedogled i da uvijek može i treba - jeftinije. Pritom ne razmišljamo o proizvodnji te odjeće, niti se pitamo kako je moguće da komad odjeće koji mora proći dug put od sirovine za tkanine do skladišta trgovina košta desetak eura ili manje.
Za proizvodnju odjeće potrebno je mnogo resursa - materijal, struja, boje, strojevi, transport, ljudski rad. Ako mi odjeću plaćamo jeftino, pravo pitanje je tko plaća stvarnu cijenu komada koje kupujemo te kako modni brendovi zarađuju prodajom jeftine robe koju nam plasiraju.
Pozadina proizvodnje je gruba - stvarnu cijenu odjeće najčešće plaćaju radnici koji ju izrađuju, jedva preživljavajući od bijednih plaća, svojim teškim radom po deset, 12, pa čak i više sati dnevno. Plaćaju ju svojim zdravljem, a ponekad i životom. Mnoge tvornice smještene su u zemljama gdje je minimalna plaća jedva petina dostojanstvene plaće, odnosno plaće koja bi radnicima omogućila dostojanstven život.
Stvarnu cijenu odjeće plaća i okoliš, jer je šteta od proizvodnje ogromne količine robe koja na kraju završava na otpadu i korištenja raznih toksičnih kemikalija, pogubna kako za nas, tako i za planetu.
Cijena brze mode stoga je jako visoka. Na događaju koji organiziraju Novi sindikat i Tena Lavrenčić (Thinking Threads) u coffee shopu Filteraj (Vlaška 10, Zagreb) publici ćemo približiti štetu koju radi industrija brze mode. Pripremamo mini izložbu kroz koju ćemo ilustrirati utjecaj teških uvjeta rada u tekstilnoj industriji na radnice, interaktivni kviz o tekstilnim materijalima i procesu proizvodnje, te panel na kojemu ćemo adresirati glavne probleme industrije brze mode.
Dođite kako biste dobili novu perspektivu za bolju budućnost i alternativu današnjoj modnoj industriji.
Vidimo se u Filteraju 12. rujna u 18 sati!
___________________________________________________________________
Novi sindikat organizira radnike iz svih grana industrije, a fokusira se na rad s članstvom na terenu. Za radnička prava bori se kroz pregovore za kolektivne ugovore i terenske akcije poput prosvjeda, ako su potrebne. Dio je Clean Clothes kampanje, međunarodne mreže za borbu za prava radnica i radnika u tekstilnoj industriji, s kojom sudjeluje u niz kampanja - jedna od njih je uspješna borba za otpremnine radnica tekstilne tvornice Orljava.
Tena Lavrenčić je specijalistica za komunikacije i zagovornica etičke mode koja živi i radi u Bruxellesu. Kombinirajući svoje obrazovanje u području antropologije i strast prema etici i održivosti, pokrenula je Thinking Threads 2020. Od tada surađuje s Fashion Revolution, Fair Trade-om i mnogim etičkim brendovima kako bi promijenila mainstream ideje o odjeći, stilu, etici i održivosti. Redovito piše za online publikacije i organizira događaje o sporoj modi, uglavnom u Belgiji i Hrvatskoj.
Instagram: @thinking.threads, Linkedin: Tena Lavrencic
Filteraj je mali specialty coffee shop, koji uz fine kave, biljna mlijeka vlastite izrade, plant based zalogaje i osvježavajuća pića, nudi i refill stanicu s raznim tekućinama za kućanske i prehrambene potrebe, poput maslinovog ulja i octa ili detergenata. Osim na održivost, Filteraj je fokusiran i na unošenje optimizma u svakodnevne živote svojih gostiju.